Nalezeno v archivech

Rodolpho Valentino, milovník roku 1939

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno pondělí 26. listopad 2012 0:00 Napsal Kinorevue 1939, R.

24. srpna 1939 tomu bude již třináct let, co zemřel v Hollywoodu Rudolf Valentino, největší milovník filmu v jeho dosavadních dějinách. V máji roku 1895 narodil se kdesi u Janova jako syn armádního lékaře. Byl vychován v Janově a dal se na studium hospodářské vědy. Po absolvování školy odejel do Ameriky, aby tu zdokonalil své vědomosti a zejména, aby je využitkoval prakticky. Neměl však štěstí, nemohl se nikde uchytit a nakonec byl rád, když si mohl vydělat na nejnutnější potřeby mytím nádobí v jednom newyorském restaurantu.

Hugo Haas - po 25 letech v Praze

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 21. listopad 2012 0:00 Napsal F. Goldsheider

Ještě ve dveřích svého vídeňského bytu mi říkal na rozloučenou: „Jen kdyby mi bylo líp, rozjel bych se podívat do Prahy.“ Přesně za rok, v jednom listopadovém odpoledni, vystoupil z „Vindobony“ na Hlavním nádraží v Praze. Před čtvrt stoletím právě z onoho místa odjížděl do emigrace. Podařilo se mu utéci před Hitlerem, třebaže po pražské dlažbě už pochodoval wehrmacht. Taxikář, který jej vezl na nádraží, nevzal od něho ani korunu. „Musel bych se stydět, kdybych si nechal od vás zaplatit…“ Poslední pražské zážitky probleskly Haasovi hlavou, když se vlak zastavil.

Procházka světem ztřeštěností Harolda Lloyda

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno pondělí 19. listopad 2012 0:00 Napsal Jaroslav Brož

S výjimkou několika klasických děl světové kinematografie zůstávají bezpočetné stovky filmů, které v uplynulých padesáti letech zaplňovaly kina, dnešním divákům zcela neznámé. Všechny slavné kostýmní podívané, tklivá dramata lásky a žárlivosti či společenské komedie jsou nanejvýše uloženy v trezorech filmových archívů. Jen jeden žánr filmové produkce starých dob neztratil působivosti a kouzlu.

Krása ve vašich očích

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 15. listopad 2012 0:00 Napsal Scampolo

Člověk, který kdysi po prvé řekl, že „oko je do duše okno“, byl sice poetický, ale trochu staromódní. V nynější době se má za to, že oči ukazují spíše osobnost než duši; moderní krása a její metody jsou skvělé. Kdysi žena buď byla nebo nebyla krásná – víc nic. A býti krásnou bylo zrovna tak tragické, jako nebýt.

Interview s Hanou Hegerovou

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 7. listopad 2012 0:00 Napsal Sylva Daníčková

Je zajímavá? Je nejenom zajímavá. Zkoumáte, co je to – to ještě. Díváte se. Můžete se dívat dlouho a zjistíte, že nejste s to zjistit všecko.

Genius s tužkou v ruce

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno sobota 3. listopad 2012 0:00 Napsal Lionel Clynton, přeložila Eva Šafránková

Walt Disney je genius: říká to o něm jednomyslně celý Hollywood. Nikde jsem neslyšel, že by se o tom pochybovalo. Jeho kreslené grotesky jsou známy po celém civilisovaném světě. Líbí se malému i velkému obecenstvu a všem třídám lidu. Se svým posledním celovečerním filmem „Sněhurka a sedm trpaslíků“ si získal větší obliby a slávy, než nejlepší hollywoodský herec.

Nerozluční se rozcházejí

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno úterý 30. říjen 2012 0:00 Napsal O. Kautský

V některých věcech je filmový divák člověkem pevných zásad. Ovšem, že se zásady mohou měnit, ale to trvá dosti dlouho a vyžaduje to určité dávky sebezapření. Hrál-li William Powell dlouho role intrikánů a Myrna Loyová vampy, trvá nějaký čas, než si na ně divák znovu zvykne v rolích veselého detektiva a jeho ženy, trochu blaseované paničky z vysokých kruhů. Horší je, když se rozcházejí dva druzi, které jejich dosavadní způsob filmové práce spjal, v níž jeden bez druhého jako by nemohl existovat.

Kouzla a čáry

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno pátek 19. říjen 2012 0:00 Napsal Karlas

Říká se, že fotografie nelže. Ale chyba lávky! Fotografie ve filmu je prolhaná, až běda. Ale právě tím to vyhrává nad skutečností. Dlouhou, nekonečně dlouhou dobu musí hvězdu v ateliéru zastoupiti „stand-in“, než se režisér, kameraman, osvětlovači a jejich pomocníci shodnou na názoru, že právě tento a žádný jiný způsob osvětlení je správný. Jen tímto způsobem vyvstanou všecky rysy hvězdy tak, jak mají na snímku vypadat. A když se tito kouzelníci krásy dohodnou, pak teprve smí přistoupit hvězda a je obklopena stojany, jeřáby, reflektory malými i velkými, všemožnými štaflemi a desítkou lidí, kteří neostyšně posuzují  každý stín na jejím obličeji. Obklopena všemi těmi nevzhlednými přístroji podává svou krásu technice, aby si z ní vzala, co se jí uráčí.

Kmochovo vítězství ve filmu

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno pondělí 15. říjen 2012 0:00 Napsal Dr. B. Rádl

A. M. Brousil se ve své hezké studii „Film a národnost“ zmiňuje také o tom, jak zasáhl ve filmu i zvuk do problému národnosti a jak hudební skladba může ještě stupňovati průkaznost prostředí a látky. „Slabé filmy využívají dokonce jen hudby, aby vynikla typičnost tam, kde toho herci a režisér sami nedovedli,“ praví tu autor.

Vstoupili do legendy - Edith Piaf a Jean Cocteau

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 11. říjen 2012 0:00 Napsal Lydie Tarantová

V ten pátek uctili její památku minutou ticha ve všech music-hallech Paříže. Neboť dodýchal vrabeček Paříže, umlkl hlas, odešla první dáma francouzského šansonu. Obraz někdejší Môme Piaf – děvčete Piaf vstoupil do legendy.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Nalezeno v archivech. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free