Nalezeno v archivech

Jan Sviták: Ateliéry „Foja“

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno sobota 26. leden 2013 0:00 Napsal Kinorevue 1937

Při příležitosti zahájení provozu v nových filmových ateliérech, zřízených továrníkem Foistem v Radlicích, jsme navštívili jejich ředitele,kterým je režisér Jan Sviták, jenž nás informoval o motivech, které vedly k utvoření těchto ateliérů a jejich cílech.

Slůvko našim scenaristům: hovorová řeč ve filmu

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 23. leden 2013 0:00 Napsal Kinorevue 1940

Problém hovorové řeči, t. j. mluvy, jíž se na rozdíl od spisovného jazyka mluví v běžném styku lidí, není dosud ještě plně vyřešen ani v dílech dramatických,  kde slovo a dialog hrají hlavní roli. Tím méně může být ovšem tato otázka ujasněna v mladém a stále se vyvíjejícím filmu.

O filmové hudbě se Svatoplukem Havelkou

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno sobota 19. leden 2013 0:00 Napsal časopis Kino

Proč jsme se rozhodli pohovořit si o filmové hudbě právě se skladatelem Havelkou? Důvodem „mimo čas“ jsou jeho bohaté zkušenosti s filmovou hudbou, kterou vytváří již jedno desetiletí. Tím aktuálním důvodem je jeho poslední, emotivně zcela výjimečně působivá hudba k filmu, který to letos vyhrál u poroty i diváků festivalu pracujících, když před tím s úspěchem obhájil jméno naší kinematografie na festivalu v Cannes. Jak jste již jistě uhodli, je to Jasného Až přijde kocour, film o tom, co bylo a nebylo, ale spíš mělo být…

Dorothy Hopeová: Hollywoodské pověry

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 17. leden 2013 0:00 Napsal Kinorevue, 1939

V Hollywoodu jsou už podle tradice všichni herci a herečky velmi pověrčiví; každý z nich má vyšlapanou cestičku k prorokům budoucnosti, ačkoliv se k tomu žádný nepřizná. Někteří z těchto proroků jsou prý velcí umělci a opravdu řeknou hvězdám pravdu a předpoví jim celou budoucnost. Život všech obyvatelů Hollywoodu závisí mnohem více na štěstí než na schopnostech. Proto se nesmíte divit, že jsou tak pověrčiví.

K. Karlas: I věci mohou mluvit

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 16. leden 2013 0:00 Napsal Kinorevue, 1939

Jsou předměty, s nimiž je těžko se rozloučit. Snad patřily někomu, kdo byl příliš milý, než aby část sympatie nebyla přenesena i na to, co mu náleželo. Jsou však také předměty, které dovedou vyjádřit víc než vyslovené slovo. Jen pohled na ně stačí, abys přišel do jiné nálady, aby ses vzrušil či propadl mrzuté náladě. Telefon na tvém psacím stole může být roztomilým předmětem, když každým okamžikem čekáš, že tě zavolá dívka. Může být také nástrojem. Kterým se mění denní život ve sled nepříjemných chvil, když je na druhém konci linky nepřívětivý šéf.

Nový český režisér: František Čáp

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno neděle 13. leden 2013 0:00 Napsal Kinorevue, 1940

U režisérů je to něco podobného jako u novinářů. Každá životní zkušenost se jim jednou hodí. Novináři se většinou svému zaměstnání naučí v odborných školách. Zběhnou k novinám od povolání, k němuž se rozhodli dříve, a kdybyste šli od jednoho redakčního stolku k druhému a vyptávali se redaktorů, čím byli, než vzali do ruky pero časopisu nebo si sedli za psací stroj, dověděli byste se, že se v jednom deníku soustřeďuje mnoho utečenců od mnoha povolání. Ale právě tento souhrn dřívějších zkušeností činí časopis zajímavým a odlišným od jiných.

Rozmluva s Otakarem Vávrou

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno sobota 12. leden 2013 0:00 Napsal Kinorevue, 13. ledna 1937

Český film poslední doby se stal neobvykle příznivým pro objevování nových mladých režisérů: po houževnatých a vytrvalých bojích, kterými se musil probojovati Vladimír Borský ruku v ruce se svým producentem, nežli mu bylo dovoleno inscenovati Jiráskovu „Vojnarku“, objevuje nám „Velbloud uchem jehly“ spolu s producenty Moldavia-filmu dva další české filmové režiséry a k tomu ještě nesmírně nadějné: Hugona Haase a Otakara Vávru. O Haasovi proslýchalo se již dlouho, že se chce věnovati i filmové režii. Nyní tedy dochází k jeho debutu, ke kterému si přivzal k technické režii mladého Otakara Vávru. Když jsme byli rozmluvu s Haasem a jeho umělecký portrét přinesli nedávno, požádali jsme dnes Otakara Vávru o sdělení jeho názorů na naši filmovou tvorbu a na moderní filmovou režii.

Pradávné kreslené grotesky

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 13. prosinec 2012 0:00 Napsal Jindřich Honzl, Kinorevue 1939

Chtěl bych ukázat, že Baba Jaga byla pramáteří Walta Disneye. Není to žádný objev a Disney se veřejně přiznal k svému příbuzenstvu svou „Sněhurkou a sedmi trpaslíky“. Ano, byla to Baba Jaga, byla to kouzla pohádek a staří čarodějové, kteří psali Disneyovi libreta a vedli ruce jeho kresličů.

W. A. Marek: Jára Kohout

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno neděle 9. prosinec 2012 0:00 Napsal W. A. Marek, Kinorevue 1939

Aristoteles, Lukianos, Seneca i Ciceron vážili si komiky jako poctivého a dobrého zdroje uměleckého účinku. Komiku zdědily středověké hry vagantů a komické figurky proslavily comedii dell´arte. S algebrou smíchu počítalo mnoho mudrců až po Bergsona. Jak stará je tudíž vis comica?

Na vlnách všech barev s Františkem Filipovským

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 5. prosinec 2012 0:00 Napsal Kinorevue 1943

Český rozhlas přinesl pěknou rozmluvu šéfreportéra Ing. Cincibuse s oblíbeným Františkem Filipovským.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Nalezeno v archivech. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free