Dorothy Hopeová: Hollywoodské pověry

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 17. leden 2013 0:00 Napsal Kinorevue, 1939

V Hollywoodu jsou už podle tradice všichni herci a herečky velmi pověrčiví; každý z nich má vyšlapanou cestičku k prorokům budoucnosti, ačkoliv se k tomu žádný nepřizná. Někteří z těchto proroků jsou prý velcí umělci a opravdu řeknou hvězdám pravdu a předpoví jim celou budoucnost. Život všech obyvatelů Hollywoodu závisí mnohem více na štěstí než na schopnostech. Proto se nesmíte divit, že jsou tak pověrčiví.

Režisér Frank Lloyd se vysmál všem pověrám ve filmu „Děvče ze Salemu“, krásném filmu o „čarodějnicích“ z roku 1692. K hrůze celého komparsu ustanovil začátek natáčení filmu na pátek třináctého a hned v první scéně měla úlohu velká černá kočka. Ale i hlavní hrdinka tohoto filmu, Claudetta Colbertová, se přiznala, že je hodně pověrčivá.

„Jsem ráda, když mohu vejít a odejít z domu týmiž dveřmi. Nevím proč, ale bojím se tmy. Každé noci mám rozsvícenou malou noční lampičku v ložnici.“ – Když jsem se posledně setkala s Claudettou, měla velké starosti. Právě ztratila svůj talisman, sedmdesát let starou minci.

Omylem jí použila při placení v restauraci Paramountu. Byla z toho tak rozrušena, až plakala. Režisér Ernst Lubitsch viděl, že se nemůže na práci soustředit, a dal jí hodinu dovolené k tomu, aby se po svém talismanu poohlédla. Pokladník v restauraci prohlédl dvanáct tisíc mincí, než amulet našel a Claudetta se šťastně a spokojeně vrátila k práci.

Před několika dny jsem se setkala s Mae Westovou. Řekla mi, že má málo času na pověry: „Nevěřím astrologům a prorokům budoucnosti. Ale jednou jsem se přece jen šla zeptat na svou budoucnost. Bylo to v New Yorku, ne jsem odjela do Hollywoodu. Vyčetl mi z ruky, že budu mít u filmu úspěch, ale že se mi práce u filmu za začátku nebude líbit. Měl úplnou pravdu.“

Gary Cooper je také pověrčivý. Věří, že by žádný jeho film neměl úspěch, kdyby ho jeho matka aspoň jednou nenavštívila v ateliéru, když se film natáčí. Má také talisman: starý válečný indiánský buben, který dostal darem od indiánského náčelníka v Montaně.

George Raft se nechce rozloučit se starou měděnou mincí, kterou našel na chodníku v Hollywoodu hodinu předtím, než dostal úlohu do svého prvního filmu „Zjizvená tvář“. Také Cecil B. De Mille musí mít, než začne natáčet, nablízku svou starou kameru, se kterou natáčel film „The Squaw Man“, první film, který inscenoval.

Carola Lombardová se mi vysmála, když jsem se jí zeptala, jestli je také pověrčivá. Nepřiznala se k takové slabosti. Ale zkuste to a zapískejte v její šatně, uvidíte, co se stane.

Franciska Gaalová má zvláštní talisman: malou celuloidovou žábu. Věří, že jí přinese štěstí. Charles Bickford má hlavu tahitského bůžka, vyřezávanou z mušle. Marlena Dietrichová zase dvě loutky, které dostala po svém prvním filmu „Modrý anděl“. Chrání ji před neštěstím a „smůlou“.

(E. Š.)

Zdroj: Kinorevue č. 2, roč. V., vyšlo 1. února 1939

Poznámka: Text je doslovným přepisem originálního textu se zachováním původního jazyka a stylistika.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Dorothy Hopeová: Hollywoodské pověry. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free