Lidé za filmem: Script girl

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 11. duben 2014 1:00 Napsal Kristýna Dušková

Jejím revírem je filmová a televizní tvorba. Její pracovní tempo je dosti náročné. Jejich protivníci jsou zapomnětliví herci a nepořádné garderobierky. Skript girls pracují ve dne i v noci. Jejich úkolem je chránit souvislost v nafilmovaných kouscích, které leckdy měřily i pět kilometrů.

Pokud si skript girl neboli hovorově skriptku představujete jako půvabnou dívku s klapkou, která se jednou za čas s úsměvem zvedne a efektně klapne s filmovou klapkou, jste na omylu. Nechte se z něj vyvést dobovým článkem zasvěceného filologa K.Karlase, který dokazuje, že jejich práce nebyla lehká.

Skript girl bývá oblečena v pracovním úboru, v dlouhých kalhotách nebo dokonce v overalu. Sedí za stolkem na sklápěcí židli nebo na jiném, méně příhodném kousku nábytku, v ruce má tužku a na klíně scénář. Zaznamenává a čísly označuje kousky, z nichž se později lepí film.

Pracuje-li pro režiséra, který si potrpí na detaily, jest její práce nejtěžší. Zapisuje každé hnutí hlavního herce i obraz vztažené ruky listonoše, který přinesl psaní, detaily, kterých si později obecenstvo třeba ani nevšimne. Kdyby jí nebylo, nikdo by nenašel souvislost v nafilmovaných kouscích pěti kilometrů, z nichž se má slepit film dlouhý pouhé dva a půl kilometru. V její knize je zaznamenán jízdní řád, podle kterého mají věci, tváře, stromy, zvířata, stavby a lidé vstupovat na scénu.

Skript girl musí být chytrá dívka. Musí mít paměť jako nikdo jiný a pamatovat si vše. Proto jest její kniha zaplněna čísly, poznámkami, náčrty, značkami, tajemnými slovy, kterým rozumí jen ona.

Je úkolem skript girl včas vykřiknout: „Pozor!“ Tady je chyba! Pan Ypsilon měl v pondělí při téhle scéně dlouhou modrou kravatu a dneska má hnědého motýlka.“

Někdy si ve filmu všimnete, že na stole stojí váza, ale když se k němu herec vrátí, váza už tam nebyla. Pomyslete si, že hezká skript girl asi přišla pozdě domů z tanečního podniku a špatně se vyspala.

 


Zdroj: Kinorevue, 10.9. 1941

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Lidé za filmem: Script girl. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free