Nalezeno v archivech

Honzíkova cesta

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno pondělí 23. červenec 2012 0:00 Napsal Jiří Hrbas

Byla jedna dětská knížka, která se jmenovala „Honzíkova cesta“. Napsal ji spisovatel Bohumil Říha, vydalo Státní nakladatelství dětské knihy. Obrázková knížka malé zaujala. Rodiče začali knížku hledat a doma se malí caparti ptali, kdy ji maminka nebo tatínek konečně přinese. Knížka se dostala do knihovniček mateřských i jiných škol, děti si ji začaly půjčovat. A redaktoři v nakladatelství pochopili, že bude třeba knížku vydat v novém a dalším vydání. V tvůrčí skupině, kde se zabývají dětskými filmy, četli také obrázkovou knížku o Honzíkovi, a jak už to u filmu bývá, věděli již o tom, že knížka má u malých ohlas. Filmaři na celém světě mají jednu zásadu: má-li něco mezi čtenáři úspěch – hned to koupit a zfilmovat. Jednali tak i dramaturgové v tvůrčí skupině našeho filmu.

Plavci na Otavě

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno pondělí 16. červenec 2012 0:00 Napsal A. Kuba

Vázat vory, to není lehká práce. Nejdůležitější je udělat si houžev. Houžev, to je nejstarší provaz na světě. To se nejdříve vybere jeden smrčkový kmínek z probírky, přisekne se čtyřmi rázy do čtverhranu, pak se tenhle smrček zarazí odeňkem do díry v kládě, vezme se roubík, zachytí se vršek kmínku, navíjí se
až vazivo dřeva povolí, potom se udělá nahoře ucho a houžev je hotova. Celkem jednoduché, co říkáte!

Červený slunečník

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno pátek 6. červenec 2012 0:00 Napsal Jan Wenig

Stalo se to v únoru, letos tak podivně a překotně jarním, kdy dožíváme ze sil, jež nám dalo loňské léto, a žíznivě dýcháme vstříc stříbrnému větru nového jara… Jana Rybářová se ho nedočkala. Nedočkal se ho tento mladý člověk, horoucí a plný života, důvěry a lásky k herectví, šířící kolem sebe ono nakažlivé kouzlo života, jak je toho schopno jen půvabných jedenadvacet jar. Odešel v ní tiše veliký příslib našeho mladého herectví, mladý člověk, při jehož osudu nám maně napadají slova Šrámkova Stříbrného větru: „Po špičkách se musí chodit kolem mládí.“

Obchodní palác - v ateliéru

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 20. červen 2012 13:05 Napsal Kinorevue č. 39, roč. IX. z roku 1943

Navštívili jsme hostivařské ateliéry, když tam režisér Otakar Vávra dokončoval velké komparsové scény svého nového filmu „Šťastnu cestu“. Hned při vstupu do ateliéru nás udivila ohromná stavba dvou pater obchodního domu. Byla právě polední přestávka, takže celý prostor zel prázdnotou, ale tím rozlehlejším dojmem působil.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Nalezeno v archivech. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free