Nalezeno v archivech

Franta Černý, komik se srdcem na dlani

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno neděle 4. srpen 2013 1:00 Napsal Kinorevue 1939

Je-li Jindřich Plachta nejvyšším českým hercem, je Franta Černý hercem nejtlustším: váží přes 100 kg a udržuje si tu váhu vytrvalou, zdravou chutí k jídlu. Tato tělesná váha není však na závadu jeho pohyblivosti: na jevišti i na plátně stává se Franta Černý gumovým, rtuťovitě živým mužíkem, jehož temperament strhuje všechno obecenstvo k zdravé veselosti.

Nefilmový původ filmového Hollywoodu

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno úterý 30. červenec 2013 1:00 Napsal Kino 1947

Hollywood – kdo z obdivovatelů filmových hvězd a jejich přepychových vil by netoužil alespoň jednou v životě shlédnouti toto město domnělých divů? A přece bychom Hollywood jako zeměpisný pojem marně hledali na mapách. Středisko filmových hvězd, ctižádosti, slávy i zklamání totiž není ani město, ba ani městečko. Je to pouze část, nebo správněji předměstí velkoměsta Los Angeles. A když už jsme u pomlouvání Hollywoodu, můžeme prozradit, že dokonce ani všechny filmové ateliery nejsou soustředěny v tomto místě. Jsou roztroušeny v různých předměstích Los Angeles, jako např. v Beverly Hills, Culver City atd. Rovněž většina filmových hvězd nežije v Hollywoodu, nýbrž v St. Monice.

Vzpomínáme na mistry grotesky

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno neděle 28. červenec 2013 1:00 Napsal Kino 1946

Více než sto tisíc diváků shlédlo už výstavu „50 let kinematografu“ a tisíce denně jich nyní navštěvuje pražské retrospektivní kino Olympic, první stálé kino, kde je možno se přesvědčit „jak ten čas utíká…“ Staří si sem přicházejí osvěžit vzpomínky na zlaté zašlé časy, mladí naproti tomu touží na vlastní oči spatřit, o čem věděli jen z doslechu. A nezapomínejme ani na filmové labužníky, kteří v podívané, jakou jim skýtají zažloutlé a odřené kopie starodávných veseloher, tragédií a dobrodružství, nacházejí požitek, jaký jim žádné jiné umění poskytnout nemůže. Článek je věnován veseloherní části těchto programů, neboť tato část se těší největšímu zájmu našich diváků.

Dvacet filmových rolí Vladimíra Ráže

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 25. červenec 2013 1:00 Napsal Administrator

Vladimír Ráž dotočil v uplynulých dnech svoji dvacátou filmovou roli. Je jí postava docenta Petruse v novém filmu Jiřího Weisse „Taková láska“. V průběhu své dosavadní filmové práce uplatnil Vladimír Ráž širokou škálu tvárného hereckého výrazu, v němž převažuje ušlechtilá prostota a schopnost psychologického rozvití postav k pravdivosti a účinu. Mnoho vzpomínek, zkušeností a myšlenek herce se váže k jeho dvaceti – ať kratším, nebo delším – filmovým životům. Zaznamenali jsme z nich některé.

Ferda Mravenec

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno neděle 21. červenec 2013 1:00 Napsal Kino 1943

Kdybyste se zeptali nějakého pražského dítěte, kdo je to Ferda Mravenec, nepřivedli byste je touto otázkou ani za mák do rozpaků. Neboť popularita této malé figurky je dnes mezi dětmi i jejich rodiči tak veliká, že by se za ni nemusela hanbit ani ta nejctižádostivější filmová hvězda. Když pražský malíř a novinář Ondřej Sekora před několika roky načrtl pro dětský koutek denního tisku postavičku malého mravenečka, netušil ovšem ještě nikdo, jaká budoucnost Ferdu čeká. Obdařen nejen čipernou ochotou býti každému slabšímu a trpícímu v říši brouků a mravenců nápomocen, nýbrž i bezprostřední naivitou dítěte i se všemi jeho dnešními zájmy (v mnohých rysech se Ferda Mravenec podobá Sekorovu junioru, aniž si je toho Sekora senior vědom), vnikl Ferda postupně nejen do dětské literatury, nýbrž i do rozhlasu, na divadlo (i loutkové!) a neposledně ve zlínském ateliéru také do filmu.

Za Ferdinandem Pečenkou

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 18. červenec 2013 1:00 Napsal Kino 1959

Píše se o filmových režisérech, píše se o filmových hercích, někdy víc, než si toho zaslouží. Píše e o námětu, o skladateli hudby… ale relativně málo se píše o tom, kdo má pověstný „lví podíl“ na úspěchu filmu – o kameramanovi. Jako kdyby bylo prostou povinností, aby odvedl film prvotřídní, jako kdyby za předpokladu, že námět je jedinečný, režisér geniální, herci fotogeničtí, stavby překvapující a exteriéry kouzelné, byla práce kameramana ta nejlehčí. A přece pravý opak je pravdou.

New Orleans za války

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno neděle 14. červenec 2013 1:00 Napsal Kino 1946

New Orleans! Fantastické, obdivuhodné město! Metropole sta tváří! Tvrdá tvář obchodní a měkká, něžná pro lásku a příjemnosti života! Pach, pražené kávy a hluk lodí od Mississippi! Město zpěvu a smíchu! Město znavených tváří těch, kdož dosud pamatují slavného Buddy Boldena. I toto rušné město amerického Jihu bylo zasaženo válkou. Stalo se naloďovacím přístavem americké armády a základnou námořní a pobřežní stráže. Tisíce a tisíce uniforem vniklo do města. Ačkoliv byl New Orleans vždy důležitým průmyslovým městem, vzrostly jeho dílny a továrny za války ještě větší měrou. To vše přeplnilo město, nadulo jeho ulice na prasknutí a způsobilo značný vzestup cen.

Za čtyři hodiny o věk starší

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno úterý 9. červenec 2013 1:00 Napsal Kino 1948

(Pohled do dílny filmového maskéra). Na jeviště divadla není neobvyklé, že mladý konservatorista hraje vousaté kmety a růžolící slečna zaskočí v úloze šedesátnice. Záleží jen na hereckých schopnostech, dovede-li přizpůsobit držení těla, pohyby a hlas úloze; a vzdálenost mezi hercem a divákem smyje nedostatky masky.

Čs. loutkový film …nejlepší na světě

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno neděle 7. červenec 2013 1:00 Napsal Kino 1955

Po roce 1945 čs. znárodněný film zajistil současně několika skupinám tvůrců loutkového filmu takové pracovní podmínky, že v tomto oboru filmové tvorby mohla být vytvořena díla, která technikou zpracování i celkovým uměleckým řešením překvapila a získala svět.

Cesta Oldřicha Nového

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 3. červenec 2013 1:00 Napsal Oldřich Železný

Je to stará zkušenost, že vytvořit skutečně dobrou, po všech stránkách vtipnou veselohru není žádná legrace a že to dá mnoho a mnoho úmorné práce. A nakonec se lidé třeba stejně nesmějí… Aby někdo mohl a uměl podělovat lidi tím nejvzácnějším kořením, smíchem, k tomu se musí narodit. Chceme dnes pohovořit o jednom člověku, který to dovede měrou vrchovatou – o Oldřichu novém.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Nalezeno v archivech. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free