Hmota ožila

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 29. srpen 2013 1:00 Napsal Kino 1946

Panáček jde, otáčí se a pokyne rukou. Za ním vyrůstá rázem ze země jeho dvojník. Jde stejně jako on. Ze země vyrůstají však už další a další panáčci. Všichni jsou stejní a stejně se pohybují. Je jich už celé náměstíčko. Oni však vyrůstají stále.

Figurka z loutkového filmu KřečekDiváci, unavení milostnými historkami, které se už tolikrát opakovaly, neboť La Bruyére se asi nemýlil, se rázem probouzejí. Diváci, apaticky přijímající těžkopádné slovní dialogy najednou nepotřebují vůbec slov a rozumějí. Diváci, pamatující slavné údobí němého filmu, který byl skutečně filmem, ožívají a radují se, že mor literárního a divadelního zvukového filmu nepohřbil ještě pravý smysl filmu úplně. Že vzniklo něco, co je novým, malým světélkem v krisi celého filmu, který je ve slepé uličce. Neboť film bude muset hledat novou skutečnost bez psychologismu na podkladě estetickém a etickém. Uvědomí si to naše generace a porozumí vůbec kdy těmto problémům filmu? Stěží. Ale mějme aspoň radost a veselme se z tohoto našeho nového světa, kde je zatím všechno dovoleno. Neznáme ani zákonů, ani pravidel nebo logiky tohoto podivuhodného světa loutek. A to je to nejkrásnější. Jsme tu jako objevitelé v cizím, neznámém kraji.

Karel Zeman při snímání v atelieru ve ZlíněLoutka se otáčí a kyne rukou. Je třeba vytvořit 30 jednotlivých snímků. Je třeba rozložit pohyb na jednotlivé fáze, neboť iluse vzniká promítnutím několika obrazů statické figurky v těchto určitých pohybových fázích. Dostaneme tak smysl, který potřebujeme.

Panáček si narazí klobouk na 20 okénkách a smutně táhne za sebou hůl na 200 okénkách. Není třeba slov. Kdyby tyto figurky promluvily, staly by se otroky a bylo by po všem. Stačí jim jen přesně určená okénka pro pohybové fáze. Ke krátkému filmu, trvajícímu asi 10 minut, je jich třeba jen asi 16.000. Technika a lidský důmysl zvítězily. Hmota ožila. Hadroví a dřevění panáčci s kovovými klouby a dráty, to jsou ty nové filmové hvězdy, které nepotřebují kosmetických salonů ani líčidel. Stačí jim jen ohnout o stanovený kus drátěnou nohu a exponovat.

Vzniká tak život, který nezná zákonů a konvence. Je krásný ve své nespoutanosti. Nepotřebuje vůbec slov.

Vzniká nová optická iluse…

Zdroj: Kino ročník I, číslo 27-28, vyšlo 20. prosince 1946, napsal Drahoslav Holub

Poznámka: Text je doslovným přepisem originálního textu se zachováním původního jazyka a stylistiky.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Hmota ožila. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free