Mazlíček - jedna z nejoblíbenějších poloh Huga Haase

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 30. září 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Tvůrčí partnerství Martina Friče a Huga Haase nebylo jen o vztahu filmového režiséra a populárního komediálního herce. Oba umělci napsali společně i několik scénářů. Po úspěchu komedie Život je pes se opět sešli, aby stvořili další veselý film, jemuž dali název Mazlíček. Příběh je variací na téma, jak se nesmělý muž skrze lásku promění v hrdinu.

Hýčkaného jedináčka si psal Hugo Haas pochopitelně pro sebe a jako spoluautor scénáře si nadělil pořádnou porci humorných situací. Diváci věděli, že umí také výborně zpívat, proto v příjemném rozpoložení sledovali parodickou scénu na bombastické operetní výstupy. Zdobí se výpravná scéna, na hrdinu zaměřují reflektory, ale po okázalých přípravách a napjatém očekávání – Haas prohlásí, že na truc zpívat nebude!

Komický účinek, dokonce opakovaně, tvůrci vytěžili z rozdílné výšky mezi vysokým Haasem a velice malinkou představitelkou jeho maminky. Ta, když chtěla svému synáčkovi uvázat kolem krku teplý šál, musela vystoupit na židličku.

Z hereckého rodu

Zahrála si ji Ema Pechová (roz. Pešková), maminka Ladislava Peška. Slavný herec prozradil, proč si, když už začal být známý, zvolil jako pseudonym maminčino dívčí příjmení: „Ano, v té době jsem už hrál pod jménem Ladislav Pešek. Proč? Snad je to herecká pověra, snad je to pravda, ale děti herců, které si nechávají jména svých rodičů, zůstávají po celý život v jejich stínu. Když jsem o tom všem přemýšlel, říkal jsem si: Kdo já vlastně jsem? Nejmladší Pech, Pešíček, Pešek. Řada lidí si myslela, a snad dodnes myslí, že mě maminka měla za svobodna.“ V rodině se tradovalo, že právě z maminčiny strany patřil mezi jejich předky také významný národní buditel a divadelník Václav Thám, jehož v seriálu F. L. Věk hraje Radovan Lukavský.

Ema Pechová, třebaže je v Mazlíčkovi roztomilá, si později už v dalším filmu nezahrála. Jen byla jednou z kandidátek na titulní postavu ve zfilmované knize Boženy Němcové Babička. Autoři Mazlíčka si zavtipkovali, když Haasovu postavu vězeňského knihovníka pojmenovali dr. Alois Pech. Slečnu z vyšších společenských kruhů, do níž se hlavní protagonista zamiluje, hraje Adina Mandlová, tehdy Haasova partnerka. Oba si ve filmu také zabruslí.

Pod titulkem autor hudby můžeme číst jméno Pavel Haas. Byl to hercův starší bratr, hudební skladatel, který studoval u Leoše Janáčka. Jako jeden z mnoha nepřežil holocaust. K filmu byla natočena i propagační groteska o tom, jak dva trestanci prchnou z vězení jen proto, aby mohli vidět Mazlíčka.

FOTO: archiv FEX

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Mazlíček - jedna z nejoblíbenějších poloh Huga Haase. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free