Fanda Mrázek - komik a zpěvák

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Fanda MrázekVlastním jménem František Mrázek, narodil se 22. srpna 1903 v Praze. Jako herec začínal v Ostravě, odkud přešel zpět do Prahy, kde po krátkém působení v Tylově divadle (1922-24) a Švandově divadle (1924-25) začal hrát ve smíchovské Aréně (1925-34). Na její scéně si získal mimořádnou diváckou popularitu a stal se jedním z našich nejoblíbenějších komiků 30. let. Vedle Bedřicha Bozděcha, Ference Futuristy, Vojty Mertena a Jiřího Sedláčka se mu podařilo vytvořit a uplatnit vlastní nezaměnitelnou, osobitou komiku i slovní vtip a odlišit se i v interpretaci zpěvních čísel.

V polovině 30. let hrál po jedné sezóně v Malé operetě a vlastním kabaretu Modrý velbloud (1934-35) a v karlínském Divadle Varieté (1935-36). Poté zůstal na dlouhá léta, až do odchodu na odpočinek, věrný Tylovu divadlu v Nuslích (1936-62), po válce přejmenovaném nejprve na Divadlo Na Fidlovačce a pak na Hudební divadlo v Nuslích. V někdejším „Tyláčku“ hrál v klasických i současných operetách (Hrabě Luxemburg, Paní Luna), největší úspěchy mu ale přinesly jeho revuální, kabaretní a estrádní kreace.

Byl výborným zpěvákem a mnoho písniček se v jeho podání stalo dobovými šlágry (Bramborová placka, Houby, Hledám děvče na boogie-woogie), řadu z nich před i po válce nazpíval také na gramofonové desky. Vedle kabaretních monologů, skečů a textů písniček napsal libreta k operetám Brandejští dragouni a Hladový milionář a za svého života vydal i romány Šťastný člověk a Bída je pes.

Klapzubova XI

Od počátku zvukové éry filmu až do konce 50. let se na plátně objevoval především jako komik a zpěvák, před válkou většinou v bulvárních komediích a sentimentálních příbězích v režii E. A. Longena (Miláček pluku, Skalní ševci), V. Ch. Vladimirova (Strýček z Ameriky, Výkřik do sibiřské noci), Vladimíra Majera (Rozpustilá noc) nebo Václava Binovce (Pepina Rejholcová, Ze všech jediná, Druhé mládí).

Vedle toho si ale zahrál i ve Fričově Těžkém životě dobrodruha a především po válce v jeho veselohrách Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář, Bylo to v máji a Císařův pekař – Pekařův císař. Do svých životopisných filmů Mikoláš Aleš a Mladá léta jej tehdy obsadil režisér Václav Krška, u Karla Steklého si zahrál v jeho dvoudílném přepisu Osudů dobrého vojáka Švejka, který byl uveden pod názvy Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím, u Bořivoje Zemana se objevil v pohádce Byl jednou jeden král. Jeho početná filmografie se uzavřela v roce 1959 snímky Zpívající pudřenka, Taková láska a povídkovým Pět z miliónu, kde si společně s Emanem Fialou ještě i zazpíval písničku Tak hodně štěstí do manželství.

Zemřel 13. října 1970 v Praze. V roce 2005 vyšlo péčí nakladatelů Františka Rychtaříka a Radioservisu Mrázkovo CD Fando, ty kluku zlatej, které k vydání připravil sběratel gramofonových desek a historik Gabriel Gössel.

Filmografie:

1928    He: VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE

1930    He, Zp: ČERNÝ PLAMEN

1931    He, Zp: MILÁČEK PLUKU / He: SKALNÍ ŠEVCI

1932    He, Zp: PEPINA REJHOLCOVÁ / He, Zp: ŠENKÝŘKA „U DIVOKÉ KRÁSY“

1933    He: DOBRÝ TRAMP BERNÁŠEK / He, Zp: DRŽ JE! / He, Zp: STRÝČEK Z AMERIKY

1934    ATe, He, Zp: ROZPUSTILÁ NOC / He, Zp: Z BLÁTA DO LOUŽE / He: ŽIVOT VOJENSKÝ – ŽIVOT VESELÝ

1935    He, Zp: BARBORA ŘÁDÍ / He: NAŠI HERCI CO BY POULIČNÍ ZPĚVÁČCI / He, Zp: VÝKŘIK DO SIBIŘSKÉ NOCI

1937    He: HARMONIKA / He: KARIÉRA MATKY LÍZALKY / He: OTEC KONDELÍK A ŽENICH VEJVARA / He: POSLÍČEK LÁSKY / He: ZE VŠECH JEDINÁ

1938    He, Zp: ANDULA VYHRÁLAHe, Zp: CO SE ŠEPTÁ / He: DRUHÉ MLÁDÍ (Klekání) / He: IDEÁL SEPTIMYHe: KLAPZUBOVA JEDENÁCTKAHe, Zp: SLÁVKO NEDEJ SE!

1939    He: DVOJÍ ŽIVOT / He: ŽABEC / He: ŽENY U BENZINU

1940    He: DVA TÝDNY ŠTĚSTÍ

1941    He: TĚŽKÝ ŽIVOT DOBRODRUHA

1942    He: HOST DO DOMU

1944    He: ZLATO A STŘÍBRO 

1949    He: PĚTISTOVKA / He: PYTLÁKOVA SCHOVANKA ANEB ŠLECHETNÝ MILIONÁŘ

1950    He: BYLO TO V MÁJI / He: VESELÝ SOUBOJ

1951    He: CÍSAŘŮV PEKAŘ – PEKAŘŮV CÍSAŘHe: MIKOLÁŠ ALEŠHe: NEJLEPŠÍ TIP / He: ŠTIKA V RYBNÍCE

1952    He: ANNA PROLETÁŘKA / He, Zp: HAŠKOVY POVÍDKY ZE STARÉHO MOCNÁŘSTVÍ / He: PÍSNIČKA ZA GROŠ / He: PLAVECKÝ MARIÁŠHe: SLOVO DĚLÁ ŽENU

1953    He: JESTŘÁB KONTRA HRDLIČKA / He: MŮJ PŘÍTEL FABIÁN / He: TAJEMSTVÍ KRVE

1954    He: BYL JEDNOU JEDEN KRÁL ...He: CIRKUS BUDE!

1955    He: MUŽ V POVĚTŘÍHe: NĚCO SE TU ZMĚNILO / He: NECHTE TO NA MNĚ

1956    He, Zp: DOBRÝ VOJÁK ŠVEJKHe: ZAOSTŘIT PROSÍM!

1957    He: MALÍ MEDVĚDÁŘI / He, Zp: POSLUŠNĚ HLÁSÍM

1958    He, Zp: DNES NAPOSLEDHe: O VĚCECH NADPŘIROZENÝCH  (povídka GLORIE)He: HLAVNÍ VÝHRA / He: HRY A SNY

1959    He, Zp: PĚT Z MILIONU / He: TAKOVÁ LÁSKA / He: ZPÍVAJÍCÍ PUDŘENKA

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

He – herec

Zp – zpívá 

ATe – autor textu písní 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Fanda Mrázek - komik a zpěvák. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free