Zorka Janů – představitelka citlivých dívčích postav

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlastním jménem Zora Babková, mladší sestra herečky Lídy Baarové, se narodila 9. července 1921 v Praze. Už jako studentka účinkovala ve voice-bandu a z kvinty odešla na konzervatoř. V patnácti letech hostovala ve Východočeském divadle a po studiích na pražské konzervatoři prošla několika divadelními společnostmi (Wuršer, Jičínský). V letech 1942-45 byla členkou Městských divadel pražských a z jejích jevištních postav je připomínána zejména titulní role v Lessingově Emilii Galotti, kterou vytvořila v Divadle Na poříčí.

Ve filmu hrála od svých dvanácti let, kdy se prvně objevila jako Kačenka v komedii Vladimíra Slavínského Madla z cihelny (1933), ve které hlavní roli vytvořila její sestra. Na plátno se potom vrátila v postavách studentek v komediích Děvčata nedejte se! (1937) a Škola základ života (1938). Svou první velkou hereckou příležitost dostala v Čápově a Krškově filmové básni Ohnivé léto (1939), kde opět společně, nyní už jako skutečná partnerka, natáčela se sestrou. O rok později jí už svěřil režisér Vladimír Borský hlavní roli v adaptaci veršované divadelní hry F. X. Svobody Čekanky. Jako představitelka citlivých dívčích postav vynikla i ve zbývajících titulech své filmové kariéry, v Baronu Prášilovi, Minulosti Jany Kosinové, Pacientce dr. Hegla, Z českých mlýnů a v Klucích na řece. Nadějná herečka po válce neunesla perzekuci své rodiny, zejména své sestry, a 24. března 1946 spáchala sebevraždu.

FOTO: archiv FEX

Filmografie:

1933    Madla z cihelny
1937    Děvčata nedejte se!
1938    Cech panen kutnohorských / Škola základ života
1939    Ohnivé léto / Tulák Macoun
1940    Baron Prášil (Když Burian prášil) / Čekanky / Minulost Jany Kosinové / Pacientka dr. Hegla / Podvod s Rubensem
1941    Z českých mlýnů
1944 Kluci na řece

Tučně zvýrazněné filmy je možno zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Zorka Janů – představitelka citlivých dívčích postav. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free