Český filmový western

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 11. duben 2013 1:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Diváci, kteří se vypravili v roce 1958 do kina na české filmy, se mohli už celkem dobře pobavit. Navzdory desátému výročí Vítězného února, na který upomínal pouze film Otakara Vávry Občan Brych, existovala ucházející nabídka veseloher, dokonce i veselých, bez přídavné ideologie: Co řekne žena, Hlavní výhra, Hry a sny, Kasaři, Mezi nebem a zemí, Páté kolo u vozu. Do distribuce se dostala i opravdová díla: Dnes naposled, Touha a Vynález zkázy. Mezi nedostatkové zboží však stále patřily dobrodružné filmy. Po dlouhém období, kdy jediným napětím v našich filmech bylo, o kolik procent navíc překročí úderníci v továrnách a na družstevních lánech plán výroby, se filmaři odnaučili opravdu napínavé filmy točit.

Proto se diváci hrnuli na dva filmy, které dokonce připomínaly západní produkci: Černý prapor (příběh několika Čechů v jednotkách Cizinecké legie) a Smrt v sedle.

Nepřekvapí, že o druhém z těchto filmů psali kritici jako o tvůrčí aktivitě mladých. Pro třiatřicetiletého Jindřicha Poláka to byl režijní debut, ještě mladší byli představitelé učňů státního hřebčína: třiadvacetiletý Rudolf Jelínek už měl za sebou hlavní role ve filmech Robinsonka a Štěňata, o dva roky mladší Jan Přeučil stále ještě studoval na DAMU, snad i proto nezkušeného debutanta namluvil Stanislav Fišer. Mladí byli i další protagonisté, jejichž jména však znějí dnešním divákům až příliš anonymně: Jan Kaiser, Jiří Michný, Harald Štipka, Milan Kulič. A zapomněli jsme i na představitelku krásné dcery trenéra Mikoty, o jejíž přízeň se jezdčíci ucházeli, Janu Kasanovou, která v té době hrála kupříkladu ve filmech Florenc 13,30 či Žalobníci.

Zvláštní je, že filmaři netoužili po hereckých službách také ještě studenta DAMU Jiřího Kodeta, který, jak známo, se v jezdeckém učilišti v Kladrubech žokejem vyučil.

Již v době natáčení se o filmu hodně psalo, zvláště mladým divákům byla určena propagační kampaň, což také nebývalo dříve zvykem. „Československý státní film natáčí covboyku“, „Rodí se dobrodružství“, „Ruce vzhůru!…natáčí se Smrt v sedle“ – to je několik titulků přečtených v tehdejším novinách a časopisech. Více než jindy psali o realizovaném filmu redaktoři z mládežnického tisku: v deníku Mladá fronta otiskli reportáž z natáčení nazvanou Film hledá hvězdu, v týdeníku Mladý svět byl uveřejněn obsáhlý rozhovor s Jiřím Cirklem, spoluautorem námětu i scénáře. Tehdy osmatřicetiletý scenárista a spisovatel, jehož první realizovaný scénář byl k filmu Malý partyzán, psal programově pro dětské a mladé čtenáře i diváky.

Domovským prostředím hrdinů filmu Smrt v sedle se stala Výzkumná stanice pro chov koní ve Slatiňanech, proto se celostátní slavnostní premiéra konala v Pardubicích. Úspěch měly projekce i v dalších kinech, o čemž jasně vypovídá počet diváků, kterých se přišlo podívat víc než tři milióny.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Český filmový western. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free