Sukničkáři a Babovřesky

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 24. září 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Herci sice mají obvykle přes léto v divadle prázdniny a kromě několika scén lelkují na chalupách, avšak i přes objektivní nedostatek financí v české kinematografii se k filmové režii vrátili dva osvědčení matadoři české komedie Jiří Menzel a Zdeněk Troška, kteří opět řadu známých tváří vrátili tam, kde je máme nejraději, před filmovou kameru.

Jiří Menzel spojí sukničkářství a operu

Málokterý režisér se tak dlouho přátelí s filmem jako Jiří Menzel. Jen považte. Od premiéry Ostře sledovaných vlaků uteklo 46 let a v přítmí kinosálů se na Menzelovy filmy dívaly desítky milionů diváků v mnoha zemích světa. V novém filmu s pracovním názvem Sukničkáři se zaměří na lásku k opeře zbavenou pozlátka a chybět nebude ani jeho pověstný obdiv k operním pěvkyním.

První klapka Sukničkářů padla v sobotu 30. června na nádvoří barokního zámku v Lysé nad Labem, který slouží již drahná léta jako Domov důchodců. Filmaři využili místní hned jako kompars, který doplnil Martina Hubu a ikonu českého filmu Jiřinu Jiráskovou.

Natáčení probíhá velmi svižně. Úvodní dny se štáb stěhoval vždy na jinou lokaci. Filmaře tak mohli vidět obyvatelé prvorepublikových Jevan, zaměstnanci Divadla na Vinohradech, kolemjdoucí Libeňského ostrova nebo cisterciáci v klášteře v Plasích. Vzhledem k tomu, že cisterciácká komunita mnichů žije v klauzuře, tedy má zakázaný styk s lidmi mimo klášter, tak se filmaři málem těšili z nebeského klidu.

Ten si ale sami odepřeli angažováním více než padesáti malých dětí, které ve filmu ztvární dětský pěvecký sbor. V roli učitelky se ve filmu určeným do kin po čase objeví legendární Popelka Libuše Šafránková. Ta v souvsislosti s natáčením řekla: „S panem režisérem Menzelem jsme se seznámili v 70. letech při práci v Činoherním klubu, když mě obsadil do role Colombiny ve hře Tři v tom. Bylo to pro mě nesmírně cenné setkání. Dovídali jsme se od něj leccos nového o situačním humoru, o nadsázce, nebo třeba jak vystavět a načasovat gag. Od té doby jsme se setkali ještě několikrát v divadle i ve filmu. Mám pocit, že mě Jirka provází celý život“.

Film Sukničkáři se bude točit do konce srpna a pak ho čeká cesta v postprodukční fázi až k premiéře naplánované na březen. A co si o filmu myslí sám režisér?

„Ptají se mě, jestli to bude komedie. Jak to krucinál mám vědět! Možná to bude smutný a možná zase takový, že to bude lidem k smíchu.“ Nechme se tedy překvapit.

Zdeněk Troška si dopisuje s venkovskými drbnami

Málokdo si to uvědomuje, ale pan Zdeněk Troška (klasická trilogie Slunce, Seno, série Kameňák) je respektovaný operní režisér, který působil na řadě zahraničních scén. Nicméně jeho to tentokrát táhne směrem přesně opačným než kolegu Jiřího Menzela. Zdeněk Troška se totiž rozhodl vrátit k tématu jihočeské vesnické komedie, kterou definoval jako samostatný žánr. Film se bude jmenovat Babovřesky aneb z dopisu vesnické drbny a filmaři si diváky získávají už od první klapky kampaní na sociálních sítích.

Tvůrci filmu se rozhodli svou vesnici náležitě idealizovat, takže vybírali lokality ve stylu selského baroka. Zavítali tak do obcí Netolice, Pištín, Záboří, Dobčice, Dříteň a Hluboká nad Vltavou. Troška se také rozhodl opět pracovat se zažitými klasickými vesnickými figurami, na kterých postavil svou komediální tvorbu. Diváci uvidí faráře, babky, pravé vesnické drbny, starostu a chybět nebude ani pestrobarevný kolorit vesnických ,,pantátů“ a „panímám“.

A o čem film bude? Představte si výchozí situaci. Horáčková, tedy největší místní drbna, která pracuje na Obecním úřadě, sedí v první lavici kostela a ví o všem, co se kde šustne. Má pocit, že by měla do všeho zasahovat. Na konci jara se do obce nastěhuje nový farář. Zbožné místní ženy očekávají důstojného pána, ale místo něj se objeví třicetiletý sportovní kluk.

Zdeněk Troška k filmu řekl: „Je to prostě film, tak trochu ze života. Vesnička s fiktivním názvem Babovřesky vznikla změnou prvního písmene obce Žabovřesky, kde můj asistent a spoluautor scénáře Marek Kališ bydlí i se svou rodinou. Jak jsem již řekl, někteří se v tom možná i poznají. Nechybí třeba ani místní drbna „Božena Němcová“ ale i další reálná jména, která jsem tak trochu přenesl do samotného děje.“

V hlavních rolích se ve filmu objeví Lukáš Langmajer, Jana Synková, Veronika Žilková, Pavel Kikinčuk, Jan Dolanský, ale i populární zpěvačka Lucie Bílá. Premiéra se plánuje také na jaro příštího roku, takže můžeme očekávat zajímavý souboj, kde se proti sobě postaví operní divy a vesnické drbny.

FOTO: autor, babovresky.com

 

Komentáře   

+1 #3 Mgr. Ondřej Slanina 2012-10-31 16:20
Máte pravdu, filmaři se nakonec vydali natáčet i na Mělník, ačkoli to nebylo dopředu avizováno. Je dobře, že se připomínáte, jako správný patriot bych se ozval také, kdyby se točilo u mě za humny :-)
Citovat
0 #2 Lenka Burianová 2012-10-30 07:47
Vaši reakci jsem přeposlala autorovi článku. Osobně si myslím, že v článku nešlo o to, vyjmenovat všechny lokality, kde se film natáčí, nýbrž informovat o tom, co se natáčí a o čem to asi je. Každopádně děkujeme za reakci.
Citovat
0 #1 Seanking 2012-10-27 22:59
Můžu se zeptat...Film Sukničkáři se natače i na Mělníku ne ? to o něm nepadne ani slovo ?? Nebo jak... ?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Sukničkáři a Babovřesky. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free