Josef Bek - všestranně nadaný herec

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 21. prosince 1918 v Hradci Králové v rodině nádražního dělníka. Vystudoval obchodní akademii, několik let pracoval jako bankovní úředník a divadlo hrál od roku 1936 pouze ochotnicky. Teprve únik před pracovním nasazením do Německa ho přivedl v roce 1942 na scénu Českého divadla v Olomouci, kde zůstal i po válce. Hereckou všestrannost uplatňoval i v operetě a opeře, v mládí působil také jako tanečník.

Od roku 1954 až do důchodu byl angažován v Městských divadlech pražských. V Praze si rychle získal popularitu díky filmovým rolím a častému účinkování v rozhlase i televizi (na obrazovce se objevoval také jako zpěvák populárních písní a konferenciér). Vzhledem ke svým pěveckým i pohybovým schopnostem se uplatnil i v muzikálech. Jeho herecké mužnosti s oblibou využíval režisér A. Radok, v jehož inscenacích dosáhl svých nejprůkaznějších úspěchů.

Pro film jej objevil v hledišti Východočeského divadla, které navštívil jako desátník aspirant při výkonu vojenské služby, režisér Karel Steklý a svěřil mu roli dělníka (prvního z mnoha dalších, kteří potom na plátně následovali) ve své adaptaci Sirény Marie Majerové. V 50. letech patřil k nejoblíbenějším hrdinům českého filmu. Hrál převážně kladné postavy, a to mnohdy schematické. Později o nich řekl : ,,Dodnes se divím, že mi ti klaďasové nezlomili vaz.“

Největší popularitu mu vynesly role řidiče autobusu ve veselohře Josefa Macha Florenc 13,30 (přispěla k ní i písnička Ta bílá dálka, to je láska má) a poručíka Líbala v Čechově detektivní trilogii 105% alibi, Kde alibi nestačí a Alibi na vodě. Ztělesněním české lidové moudrosti se stal jeho Martin Kabát v Machově adaptaci Drdových Hrátek s čertem, tuto postavu ztvárnil několikrát na divadle, v televizi i rozhlase. Od poloviny 60. let se potom na filmovém plátně objevoval již poměrně málo a převážně ve vedlejších rolích.

V televizi účinkoval už v době živého vysílání v písničkových pořadech Tak se hraje u nás, Babiččina krabička aj. (s Irenou Kačírkovou vystoupil ve vůbec první „televizní“ písničce Dáme si do bytu), rád účinkoval v estrádách a kabaretech, v operetách, ale i v dramatických filmech a inscenacích.

http://youtu.be/ramcYoQqTBE

V roce 1969 mu byl propůjčen titul zasloužilý umělec. Spolu s Petrem Hořcem je autorem pamětí Toulavý den a Každý den radost. Zemřel 5. května 1995 v Praze.

Filmografie - výběr :

1928    JMÉNEM JEHO VELIČENSTVA (Poprava pěšáka Kudrny)
1947    PORTÁŠI / SIRÉNA
1948    PŘÍPAD Z-8
1949    DVA OHNĚ / NĚMÁ BARIKÁDA / REVOLUČNÍ ROK 1848 / ŽÍZEŇ
1950    SLEPICE A KOSTELNÍK / V TRESTNÉM ÚZEMÍ
1951    AKCE B / MIKOLÁŠ ALEŠ
1952    ANNA PROLETÁŘKA
1953   EXPRES Z NORIMBERKA / JESTŘÁB KONTRA HRDLIČKA / MŮJ PŘÍTEL FABIÁN
1954    FRONA / JEŠTĚ SVATBA NEBYLA ...
1955    HUDBA Z MARSU / PUNŤA A ČTYŘLÍSTEK / RUDÁ ZÁŘE NAD KLADNEM / STRAKONICKÝ DUDÁK / ZTRACENÁ STOPA
1956    HRA O ŽIVOT / HRÁTKY S ČERTEM / JURÁŠEK / KRÁLOVSKÝ HRAD ZVÍKOV / SYNOVÉ HOR / ZLATÝ PAVOUK
1957    FLORENC 13,30
1958    CO ŘEKNE ŽENA ... / HLAVNÍ VÝHRA / HOŘKÁ LÁSKA / OBČAN BRYCH / ÚTĚK ZE STÍNU
1959    KONEC CESTY / LETIŠTĚ NEPŘIJÍMÁ / PÍSEŇ O BYTĚ / 105 % ALIBI
1960    ČERNÁ SOBOTA / LIDÉ JAKO TY / POLICEJNÍ HODINA
1961    FLORIÁNKDE ALIBI NESTAČÍ KOHOUT PLAŠÍ SMRT

FOTO: Filmexport

Tučně zvýrazněné filmy si můžete objednat na www.filmexport.cz nebo tel. +420 261 213 664.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Josef Bek - všestranně nadaný herec. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free