Josef Kemr – herec s výraznou tváří a osobitým hlasem

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se v Praze 20. června 1922. Již jako jedenáctiletý chlapec hrál v komparsu na scéně vinohradského divadla. Otec, poštovní úředník, však byl proti synově herecké dráze. A tak budoucí významný český herec začínal jako prodavač, číšník, elektrotechnik, promítač. Přitom absolvoval obchodní školu (1942) a občas si zahrál na divadle nebo ve filmu.

Nakonec ale divadlo zvítězilo a mladý herec se v letech 1942-45 stal členem kočovné divadelní společnosti A. Budínské-Červíčkové. Po osvobození hrál dvě sezóny v Kladně, rok v žižkovském divadélku Akropolis a dva roky v libeňském Divadle S. K. Neumanna. Patnáct let působil v angažmá v Městských divadlech pražských a od roku 1965 byl členem Národního divadla.

Se svým zjevem hubeného, šlachovitého muže s výraznou tváří a osobitým hlasem, mocným rychlých přechodů od šepotu až po ostrou pronikavost, hrál komediální postavy směšné a někdy i odpudivé svou vizáží, jindy zase rozhodné až vychytralé, stejně dobře dokázal ztvárnit postavy vážné, volající po pomoci, pochopení či slitování.

Ve filmu debutoval v patnácti letech v Binovcově sentimentálním příběhu Lízin let do nebe a hrál i v jeho pokračování Lízino štěstí. Následovaly další postavy kluků, středoškoláků, učňů, pikolíků a číšníků, poslíčků a mladých dělníků. První větší roli kovboje Pedra mu svěřil jeho celoživotní přítel Rudolf Hrušínský ve své na sklonku okupace natočené parodii na kovbojky Pancho se žení. Po osvobození pak přišla doba jeho mladých mužů. Milovnické role však nikdy nehrál.

V první polovině 50. let zaujal postavou rekreanta Vyhlídky ve veselohrách Bořivoje Zemana Dovolená s Andělem a Anděl na horách a téměř nepozorovaně vyrůstal v herce výrazného typu, který ztvárňované postavy dokázal odlišit charakteristickými drobnokresebnými detaily.

V polovině 60. let potom přišly velké a hlavní postavy. Slovenský režisér Peter Solan si jej vybral pro titulní roli v satirické tragikomedii Prípad Barnabáš Kos. Zcela atypickou roli loupeživého rytíře Kozlíka mu svěřil František Vláčil ve své historické fresce Marketa Lazarová, která se stala jednou z jeho největších postav vůbec. V jednom z nejlepších Vávrových filmů, v historickém dramatu Kladivo na čarodějnice, ztělesnil písaře Ignáce. Především v těchto a v dalších dramatických rolích plně rozvinul své fyzické i psychické předpoklady vytvářet nevšední typy, podivíny až lidské přízraky postupy groteskního realismu. Stejně působivé byly jeho humorné, překvapivě lidské, někdy až dojemné figurky ve filmových veselohrách (Báječní muži s klikou, Na samotě u lesa). I menší roli dokázal vždy ozvláštnit a tak se vrýt do povědomí diváka (Starci na chmelu, Marečku, podejte mi pero). Jeho filmografie čítá více než 200 titulů.

http://youtu.be/p6ASjOuUrCA

Z mnoha desítek televizních her, inscenací a filmů je třeba připomenout alespoň některé: Lucerna, Spravedlnost pro Selvina, Obchodník s deštěm, Babička, Kam slunce nechodí, Spor dramaturga Stroupežnického, Kufr plný nadějí, Zvony pana Mláceny; seriály Eliška a její rod, F. L. Věk, Chalupáři, Byli jednou dva písaři, Dobrá Voda, Cirkus Humberto a řadu pohádek pro děti. Jeho charakteristický hlas využíval i rozhlas a gramofonová studia.

Významného ocenění se mu dostalo v roce 1994, kdy mu byla udělena Cena Thálie 1993 za celoživotní jevištní mistrovství. Zemřel v Praze 15. ledna 1995.

FOTO: archiv FEX

Filmografie (výběr):

1937     Lízin let do nebe (duben 2013)
1938     Klapzubova jedenáctka / Škola základ života
1939     Cesta do hlubin študákovy duše / Lízino štěstí (květen 2013)
1940     To byl český muzikant
1941     Pantáta Bezoušek / Provdám svou ženu
1942     Barbora Hlavsová / Městečko na dlani / Valentin Dobrotivý
1944     Paklíč
1945     Rozina sebranec (březen 2013)
1947     Alena / Nevíte o bytě? / Nikdo nic neví
1949     Divá Bára
1950     Slepice a kostelník
1951     Císařův pekař – Pekařův císař 
1952     Divotvorný klobouk / Dovolená s Andělem / Haškovy povídky ze starého mocnářství 
1953     Tajemství krve (červen 2013)
1954     Jan Hus / Nejlepší člověk 
1955     Anděl na horách / Hudba z Marsu / Jan Žižka / Vzorný kinematograf Haška Jaroslava 
1956     Dobrý voják Švejk / Zaostřit prosím! 
1957     Konec jasnovidce / Tam na konečné
1958     O věcech nadpřirozených (Glorie) / Kasaři / Páté kolo u vozu
1959     Jak se Franta naučil bát
1960     U nás v Mechově
1963     Král Králů / Mezi námi zloději / Tři chlapi v chalupě
1964     Starci na chmelu

Tyto filmy můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. +420 261 213 664.

DO OBCHODU - KOUPIT DVD

Komentáře   

0 #1 Peter 2013-03-26 20:55
príjemné ľahké čítanie. vďaka
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Josef Kemr – herec s výraznou tváří a osobitým hlasem. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free