Co jste možná nevěděli

Skutečný filmový obchodník Josef Auerbach

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 20. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Spousta lidí nevěděla odkud přišel, ale plody jeho práce znali velmi dobře. Prodával filmy ještě raději, než je natáčel, a nikdy nechtěl být uváděn v titulcích. Člověk, bez kterého by na Barrandově nikdy žádné ateliéry nestály, a obchodník světového formátu – Josef Auerbach.

Filmové profese - zvuk

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno úterý 17. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Kolorit filmařských figurek dnes dobarvíme částí o zvukařích a ruchařích a vysvětlíme si, co znamená ve filmu zvukový design.

Filmové profese - scénář

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 13. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

V seriálu o filmařských profesích jsme se již zaměřili na režiséry a producenty, kteří jsou ve vlastních očích zdaleka ti nejdůležitější. Často se přitom zapomíná na osamělé vlky scenáristy. Právě těm budeme věnovat dnešní pokračování.

Postelová angličtina s Ivanem Passerem

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno úterý 10. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

O legendárním režisérovi Ivanu Passerovi, jehož poznávacím znamením jsou smutné slovanské hnědé oči, koluje řada úžasných zajímavostí a legend. Jak to ale bylo doopravdy? Ivan Passer chodil na gymnázium v Poděbradech a na chodbách se potkával s Milošem Formanem, Václavem Havlem nebo Martou Kubišovou. Gymnázium dokončit nemohl, protože jeho rodičům patřily rozsáhlé statky v Polabí, které neunikly vlně znárodnění, a školu musel opustit.

Filmové profese - režie

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno čtvrtek 5. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

V minulém díle našeho seriálu Filmové profese jsme se zaměřili na produkci a docela jsem se těšil, jak na seriál bude reagovat filmařská obec. Můj kolega, který se pohybuje ve všech zahraničních produkcích na Barrandově, se nejdříve nadechl a pak za dlouhého výdechu pronesl: „Je to vtipný a hlavně je to pravda.“

Fauna ateliérů

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 29. červen 2012 0:00 Napsal Kinorevue 1937

Vzhledem k tomu, že je „vstup do ateliérů nezaměstnaným přísně zakázán“, považujeme za nutné seznámiti čtenáře alespoň touto cestou s některými ze zvláštních tvorů, kteří tvoří ateliérovou faunu a kterým se zejména daří v horkém ovzduší, vytvořeném reflektory a obrovskými ateliérovými lampami.

Archiv H+Z a Klub H+Z

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pondělí 25. červen 2012 10:00 Napsal Archiv H+Z

Archiv H+Z, v němž je uchováván osobní fond inženýrů Hanzelky a Zikmunda, vznikl díky dlouholetým osobním kontaktům Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda s etnografem Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně PhDr. Karlem Pavlištíkem. Vybudování vlastního Archivu H+Z předcházelo vytvoření stálé expozice „S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly“ ve zlínském zámku, na jejímž scénáři i realizaci se významně podílel M. Zikmund a kterou architektonicky i výtvarně nápaditě vyřešil Ladislav Včelař.

Filmové profese - produkce

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 22. červen 2012 12:01 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Ve vydání legendárního časopisu Kino z roku 1937 se píše, že bylo na dveřích Barrandovského ateliéru napsáno: „Vstup do ateliéru nezaměstnaným přísně zakázán“. Je rok 2012 a visí to tam pořád. Náš nový seriál odpoví na otázku, kdo jsou ti zaměstnaní.

Proč se Vítězslav Nezval nechal zapírat?

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno úterý 19. červen 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Z českých filmařů meziválečného období dosáhl největší mezinárodní proslulosti bezesporu Gustav Machatý, a to díky dvěma filmům provokativně dráždivých názvů – Erotikonu a Extázi. Informace o projektu němého Erotikonu se začaly objevovat v tisku již od poloviny srpna 1928. Obsah byl tajen, jména zahraničních hvězd nebyla ještě týden před natáčením zveřejněna; jak se později ukázalo, ze čtveřice ohlašovaných českých herců Theodor Pištěk, J. W. Speerger, Karel Hašler a Marie Hübnerová byl nakonec obsazen jen první jmenovaný.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Co jste možná nevěděli. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free