Co jste možná nevěděli

Působivé lokality českých filmů v zahraničí

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno úterý 1. leden 2013 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Hledání filmových míst je pro fanoušky oblíbenou zábavou, na kterou jsou dokonce v provozu speciální webové stránky. Čeští filmaři se ale často nespokojují jenom s pohledy do tuzemských luhů a hájů a vydávají se natáčet do netradičních lokalit v zahraničí.

Čeští a slovenští herci v Hollywoodu

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno neděle 2. prosinec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Větu od českého herce: ,,Tak v Hollywoodu bych určitě nikdy hrát nechtěl,“ zřejmě uslyšíte opravdu málokdy. Otázka ovšem je, zda se nějakému našinci podařilo v továrně na sny uspět.

Multižánrový Jindřich Polák

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 9. listopad 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Úspěch, mezinárodní proslulost a evropské koprodukce dříve patřily ke stabilním projevům značky ,,Český film“ a jedním z jejích hlavních propagátorů byl dozajista Jindřich Polák, který kromě populární práce pro televizi reprezentované zejména seriály Návštěvníci nebo Pan Tau natočil i zajímavé velké hrané filmy do kin.

Catering

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pondělí 5. listopad 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Všichni filmaři jsou kromě dobrého záběru posedlí ještě dvěma aktivitami. Neustále někde čekají frontu na kávu a nedočkavě vyhlíží pauzy na jídlo, aby se mohli občerstvit v cateringu. Bez toho se vážně točit nedá!

První český nezávislý filmař: Jaromír Kallista

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pondělí 22. říjen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Pro filmového producenta je nejzásadnější vytvořit zajímavý projekt, oslovit schopné spolupracovníky, zajistit finanční jištění projektu a zacílit na správné publikum, které film docení a ocení. V České republice se o producentech dá hovořit spíše výjimečně a pokud uspějí dlouhodobě i v zahraničí, tak by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Ve výčtu by ale určitě nechyběl Jaromír Kallista.

Maskérka a skriptka

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno neděle 21. říjen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Ve štábu se pohybují povětšinou urostlí mládenci, o to je často příjemnější pohled na usměvavé maskérky a soustředěné skriptky. Právě těm dnes věnujeme Filmové profese.

Filmař se zápalem - Ladislav Lahoda

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno středa 10. říjen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Ke konci milénia se na barrandovských kopcích začalo objevovat čím dál tím více urostlých sportovců, kteří prováděli životu nebezpečné výkony s lehkostí a často úsměvem na rtech. Jejich sláva se brzy začala šířit i do Hollywoodu a dnes můžeme říct, že hlavní zásluhu na tom má Ladislav Lahoda, filmař s pořádným stiskem ruky.

Filmové profese - Crew

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pondělí 8. říjen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Na natáčení velkofilmu se objevují desítky lidí, v případě hollywoodského filmu dokonce stovky. Těmto lidem se říká štáb, anglicky crew a díky zahraničním zakázkám se objevují i u nás. Podívejme se na některé důležité profese, které u velkých filmů nelze podcenit a vlastně ani přehlédnout.

Čestný dobrák Petr Čepek

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno neděle 16. září 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

V historii české kinematografie je řada vynikajících herců, mezi kterými vyčnívá Petr Čepek, jehož ohromné charisma a tmavé havraní vlasy působí dodnes jako zjevení. Jenže jaký byl ve skutečnosti? Petr Čepek se narodil 16. září 1940 a od malička neměl zrovna na růžích ustláno. Ve třech letech rodina přišla o otce a starosti o každodenní přežití v těžké době zůstaly na bedrech maminky, která s dětmi přesídlila k Petrově babičce.

Mistr Theodor Pištěk

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno středa 5. září 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Letos mezinárodně uznávaný geniální výtvarník a oscarový návrhář kostýmů Theodor Pištěk oslaví neuvěřitelných 80 let a pro mě je velkou ctí, že vám ho mohu představit v naší pravidelné rubrice Co jste možná nevěděli. Theodor Pištěk se narodil 25. října 1932 v Praze jako syn slavného a nesmírně populárního herce Theodora Pištěka a Máni Ženíškové. Pro zajímavost, mezi přáteli se mu neřekne jinak než Dóda, ale určitě ho neurazíte, pokud ho budete oslovovat jednoduše Mistře, jako za časů, kdy cechovní příslušnost byla odznakem dobrého postavení a společenského respektu.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Co jste možná nevěděli. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free