Dr. B. Radl: Kredo Slavínského

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno úterý 25. červen 2013 1:00 Napsal Kinorevue 1938

Už šest let stojí Vladimír Slavínský v boji s filmovou kritikou. Už šest let odolává nejprudším útokům, které byly kdy u nás na filmového pracovníka podniknuty, a nepřesvědčen a nezvrácen ani v nejmenším, pokračuje ve výrobě nových a nových filmů svého osvědčeného druhu. Jeho debut v mluvícím filmu inscenací Wernerova „Práva na hřích“ byl v roce 1932 přijat s uznáním a pochvalou skoro jednomyslnou; v chaotické době, v které byl průměr většiny českých filmů hluboko pod úrovní běžné filmové produkce ostatního světa, přinesl Slavínský promyšlenou a hlavně velmi pečlivou inscenaci divadelní komedie, se svědomitým vypracováním dialogů, nákladnou výpravou interiérů a dobře nastudovanými výkony hereckými.

„Právo na hřích“ bylo velkým slibem Slavínského a bylo mnoho lidí, kteří čekali, že tento houževnatý a pilný režisér, který se již osvědčil v němém filmu, pozvedne českou filmovou produkci obchodně i umělecky. Slavínský splnil jen první požadavek: serií svých filmových komedií, jež většinou dosahovaly netušených finančních výsledků, rozhýbal důkladně všechny lidi, kteří se u nás kdy výrobou filmů zabývali, vnesl život do našeho filmového podnikání a je mnoho pravdy na tom, co sám říká: že svou prací způsobil

Každý by byl čekal, že Slavínský bude čerpat poučení z odsudků, pronášených věcně a bez zloby; Slavínský však setrval na svém způsobu a produkuje dále filmy, o nichž si musí být jist, že budou odmítnuty kritikou s prudkostí, která již ochabla lety. Komerční filmový tisk stál ovšem vždy při Slavínském, vytrvale odměňoval svého režiséra cenami, které byly bez ceny, poněvadž si je musil Slavínský ve většině případů vždy předem draze zaplatit, a vyvolal v poslední době hnutí pod heslem „Spravedlnost pro Slavínského“, inspirované spíše štědrostí režisérovou, než skutečným přesvědčením, jež bychom marně hledali na straně filmového komerčního tisku.


Zdroj: Kinorevue číslo 23, ročník IV, 26. ledna 1938
Poznámka: Text je doslovným přepisem originálního textu se zachováním původního jazyka a stylistiky.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Dr. B. Radl: Kredo Slavínského. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free