Filmové žně ve Zlíně 1940 a 1941

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pondělí 31. březen 2014 1:00 Napsal Kristýna Dušková

Filmové ústředí pro Čechy a Moravu se rozhodlo, že v červenci uspořádá přehlídku české jarní filmové tvorby pod názvem „Filmové žně 1940.“ Tato přehlídka se konala pouze dvakrát v roce 1940 a 1941 ve Zlíně a slavnými hvězdami se to jen hemžilo.

Filmové žně se tedy odehrávaly za války. Jak v té době reagovaly nacistické kontrolní orgány? Nejdříve samozřejmě festival nechtěly povolit, obávali se manifestací lidí, kteří budou chtít vzdávat poctu zakladateli města Tomáši Baťovi. Později festival kupodivu mlčky tolerovaly jako lokální festival.

Do Zlína tehdy přijely všichni známý tvůrci, herci a obdivovatelé a milovníci českého filmu. V prvním roce se hrály filmy jako Minulost Jany Kosinové, Muzikantská Liduška nebo dnes už známější Dívka v modrém. Cenu Baťových závodů si ale odnesla veselohra Katakomby a cenu města Zlín zase snímek Štěstí pro dva.

Němce samozřejmě obrovský zájem a úspěch filmových žní nepotěšil a proto v dalším ročníku usilovali o promítání propagandistických filmů. Nepochodili ale a festival nadále zůstal bilanční přehlídkou filmů českých. V druhém ročníku uspěly filmy Noční motýl, Roztomilý člověk, Hotel modrá hvězda, které se těší velké oblibě i dodnes nebo méně známý Advokát chudých či Pantáta Bezoušek.

K radosti místních se ve městě obuvi objevily snad všechny herecké hvězdy, které ve světě filmu něco znamenaly. Adina Mandlová vzpomínala: „Na ty žně se vypravil obyčejně celý filmový svět včetně novinářů, členů vlády a zástupců protektorátních úřadů a leccos co se tam událo, se do novin už nedostalo.“ I dobový časopis Kinorevue na tuto událost vzpomínal ve svém srpnovém čísle roku 1941: „Ještě nikdy nebyla ve Zlíně taková honba za autogramy jako za letošních Žní. Byla to opravdová horečka. Podpisová posedlost se nezarazila před žádnými překážkami: herci prchali před lovci autogramů do rozličných míst. Marně. Miláčkem Zlínských byla Nataša Gollová a Oldřich Nový. Avšak ani další neunikli pozornosti, podepisovali pohlednice, brožury, památníky, notýsky apod.“

{youtube}ACiS-kntM60{/youtube}

Nejvíce obléhaným byl prý tehdejší největší milovník stříbrného plátna a miláček žen všech věkových generací. Za jeden den se dokonce podepsal 832krát! Není divu, že se hvězdy uchylovaly k odpočinku na zlínské koupaliště. Ale ani tady neunikly. Dobový tisk otiskl jednu z úsměvných historek, která ukázala, jak šel podpis velikánů českého filmu na dračku.  Jedno srpnové odpoledne se měl Oldřich Nový koupat na zlínském koupališti a stále se potápěl. Jeho neméně slavná herecká kolegyně a kamarádka Hana Vítová se ho zeptala: „Oldřichu, prosímtě, co tam pořád hledáš?“ „Ale, nic,“ řekl Nový, „sem přece za mnou pro autogram nikdo nepůjde.“ Lovci autogramů nedali hercům pokoj nikde.

Jaká to škoda, že třetí ročník Žní už nacisti nepovolili.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové žně ve Zlíně 1940 a 1941. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free