Historie

Dalibor z Kozojed - operní rebel

Kategorie: Historie
Vytvořeno sobota 28. červenec 2012 0:00 Napsal PhDr. Vlastimil Vondruška

Historická realita se většinou liší od uměleckého ztvárnění. A zvláště, pokud je to ztvárnění operní. Jedním z takových je wagnerovsky dokonale laděná opera Bedřicha Smetany, která si jako námět vybrala příběh rytíře Dalibora z Kozojed. Děj opery je samozřejmě naprosto odlišný od skutečnosti. A vlastně ani jinak to být nemůže. Realita je totiž většinou příliš fádní a někdy i nudná.

60. roky vo filmovom umení

Kategorie: Historie
Vytvořeno středa 25. červenec 2012 0:00 Napsal Jana Červenková

Zrejme žiadna historická epocha nebola tak rozmanitá, tak farebná a tak divoká ako 60. roky. Toto obdobie prinieslo mnoho zmien, či už politických, umeleckých alebo spoločenských. Pretrváva studená vojna, Európa je rozdelená Železnou oponou, časté výmeny amerických prezidentov a aby sme nezostali nič dlžní naším dejinám, tak do histórie sa výrazne zapísal aj rok 1968 – obdobie tzv. Pražskej jari, neslávne ukončenej príchodom ruských vojakov.

Právo první noci

Kategorie: Historie
Vytvořeno neděle 22. červenec 2012 0:00 Napsal PhDr. Vlastimil Vondruška

Svatební noc měla v minulosti mimořádný význam. Tím hlavním důvodem bylo potvrzení platnosti sňatku. Od nejstarších časů totiž razila církev názor, že tělesný styk mezi mužem a ženou lze povolit jen proto, aby se rodily děti, a to samozřejmě výhradně v manželském loži. Proto se měl teoreticky i veškerý milostný život manželů provozovat pouze za tímto účelem. Pokud by se manželé milovali jen pro vlastní potěšení, bylo by to podle některých kazatelů hříchem. 

Mikuláš Dačický z Heslova - frejíř a rváč

Kategorie: Historie
Vytvořeno pátek 13. červenec 2012 0:00 Napsal PhDr. Vlastimil Vondruška

V půvabném českém filmu Cech panen kutnohorských vystupuje postava renesančního kavalíra Mikuláše Dačického z Heslova, o němž se tu říká, že je „frejíř, rváč a vína pitel“. Co se už neříká, že byl také spisovatel, historik a bohužel rovněž výtržník a násilník.

Jan Jessenius – rozčtvrcený politik

Kategorie: Historie
Vytvořeno neděle 1. červenec 2012 0:00 Napsal PhDr. Vlastimil Vondruška

Skutečný Jan Jessenius byl trochu jiný, než jak ho popisuje film Lékař ztraceného času. Nebyl to onen hloubavý a nerozhodný muž, ve skutečnosti byl spíše nepraktický, ale až chorobně ctižádostivý učenec. A protože zřejmě neznal úsloví „Ševče, drž se svého kopyta“, vstoupil ke své škodě do politiky. To se mu stalo osudným, neboť v minulosti ještě politici za své chyby tvrdě platili.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Historie. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free