Největší krásky a ošklivky historie

Kategorie: Historie
Vytvořeno pátek 24. srpen 2012 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Byly vznešené, vzdělané, opečovávané a obletované. Některým dal Bůh do vínku dechberoucí krásu, na některé u kolébky úplně zapomněl. Co je spojuje? Skoro všechny se provdaly za význačné panovníky, méně či více oblíbené a nesmazatelně se zapsaly do historie. Představujeme vám jedny z největších ošklivek a krásek historie.

Markéta Tyrolská zvaná pyskatá

Markéta Tyrolská byla dcerou Jindřicha Korutanského, tyrolského hraběte, vévody a bývalého českého krále. Již ve dvanácti se stala obětí sňatkové politiky jejího otce a byla provdána za Jindřicha Lucemburského. Že to nebyl sňatek zrovna šťastný, dokládá fakt, že ho spolu s tyrolskou šlechtou po čase vyhnala ze země. Údajně pro impotenci, ale je známo, že Jindřich byl slaboch a v mocenských šarvátkách odbojné Markétě nebyl moc platný.

A tak ho vyměnila za jiného. Tentokrát se provdala za vlivného markraběte Ludvíka V. Bavorského, syna císaře Ludvíka IV. Bavorského. Se svým původním manželem se ale jaksi zapomněla rozvést, za což byla spolu s novomanželem exkomunikována. Navíc to byl jeden z prvních světských sňatků, takže je jasné, že způsobil skandál. Církvi to ale nestačilo a chtěla ji zdiskreditovat i tím, že dostala přezdívku Pyskatá.

A tak se Markéta Tyrolská, celkem hezká žena, stala ošklivou.

Zajímavost: Na její domnělou ošklivost se nechal nachytat i spisovatel Lion Feuchtwanger , který o ní napsal román Pyskatá vévodkyně.

Flanderská kobyla Anna Klévská

Jestliže byla pověst o ošklivosti Markéty Tyrolské pouhou pomluvou, u Anny Klévské historické prameny opravdu nelhaly. Za ošklivku ji prohlásil i znalec a milovník žen Jindřich VIII., její manžel, který si ji vzal jen a jen z politických důvodů.

Jindřich podobu své budoucí manželky znal pouze z portrétu, který Annu značně idealizoval – nezobrazoval například jizvy po neštovicích. Král byl proto vzhledem své nastávající zklamán a nazval ji dokonce Flanderskou kobylou. Jindřich si ji sice nakonec vzal, ale spokojen s ní nebyl a  prohlásil: „...nic v sobě nemá pěkného a vypadá špatně zepředu i zezadu. Povislá prsa i jiné znaky ve mně vyvolaly jistotu, že již není dívkou. Její tělo nemá nic, co by vyvolalo jakékoli touhy."

Proto není divu, že nedošlo k naplnění sňatku a Jindřich se brzy dožadoval rozvodu. Anna ale nebyla jen ošklivá, ale také pobožná a chytrá, což dokazuje fakt, že pokorně přijala Jindřichův návrh na anulování sňatku a tučné odstupné. Užívala titul králova sestra a v ústraní žila ještě dalších 17 let.

Nejošklivější Skotka Agnes Murray

A další ošklivka historie Agnes Murray, dcera královského pokladníka, dosáhla takového věhlasu, že o ní byla složena známá skotská balada. A čímže muže tak děsila? Její přezdívka vám možná napoví! Říkalo se jí totiž velkohubá Meg.

Zvěsti o její ošklivosti byly tak velké, že o ženicha nemohla zavadit, ač byla pro potencionální nápadníky velmi dobrou partií. Jejímu otci se samozřejmě nelíbilo, že by jeho dcera měla zůstat na ocet, a tak se rozhodl k zoufalému činu. Jednou přistihl zloděje, jak mu na jeho pozemcích krade dobytek. Napadl ho neobvyklý trest: buď si dceru vezme, nebo skončí na šibenici. Zloděj, vystrašen děsivou pověstí o její ošklivosti, volil raději smrt. Ale Agnes se nedala a v přestrojení za služku nosila zlodějíčku do vězení jídlo. A co osud nechtěl: při letmých okamžicích se do sebe Agnes a Will Scott stihli zamilovat. Na šibenici Will zjistil, kdože je ona tajemná služebná a Agnes si vzal. Byli spolu šťastní až do smrti a dali nám jednoho z velkých básníku Waltera Scotta.

Krásná císařovna Sissy

Uměla jezdit na koni a plavat, byla miláčkem svého otce, volnomyšlenkářského vévody Wittelsbacha. Milovala přírodu, umění, svobodu a nenáviděla etiketu. A samozřejmě byla půvabná. Se svou štíhlou figurou, přirozeností a dlouhými hustými vlasy byla vyhlášenou krasavicí. Taková byla Alžběta Bavorská, rakouská císařovna, česká a maďarská královna.

Pro svou krásu byla odhodlána velmi trpět. Jen péčí nad svými vlasy strávila několik hodin denně a na jejich mytí potřebovala celý den. Sissy byla také posedlá svou postavou a pohybem. Buď chodila na dlouhé procházky nebo se věnovala štvanicím.

Její krása jí ale mnoho štěstí nepřinesla. Manželství s Franzem Josefem nebylo příliš šťastné a trpěla psychickými depresemi. Navíc měla podlomené zdraví, které si jezdila léčit na dlouhé cesty do zahraničí. S přibývajícím věkem se její problémy zhoršovaly a její krása postupně uvadala. Mezi lidi Sissy chodila pouze se závojíčkem nebo vějířem a nenechávala se ani portrétovat.

Rozmarná  a půvabná Marie Antoinetta

Marie Antoinetta byla dcerou slavné evropské panovnice Marie Terezie a také manželkou Ludvíka XVI., francouzského krále. Do historie se nezapsala jen svou krásou, ale především rozmařilostí, za kterou ji její lid nesnášel.

Za Ludvíka se provdala již jako čtrnáctileté děvčátko. Ludvík se jí nelíbil, byl ošklivý, tlustý a brzy se ukázalo, že i psychicky labilní. To Marie Antoinetta byla krasavice. Měla modré poměnkové oči, hladkou růžolící pleť a plná ústa. Jejich manželství nebylo příliš šťasné a lásku si Marie Antoinneta nahrazovala nakupováním drahých šatů a šperků. Měla několik desítek šaten a co neutratila za drahé róby a jídlo, to prohrála v kartách.

Ve Francii ale atmosféra houstla a královský pár byl za svou rozmařilost nenáviděn čím dál víc. Ludvík XVI. v průběhu revoluce roku 1793 popravili a královna žila ve strachu o svůj život ještě devět měsíců poté.

Marie Antoinetta nebyla jen krásná, ale i hrdá a vzdorovala až do svého konce. Například smutečními šaty černé barvy, které nosila i přesto, že bylo zakázáno se oblékat do černých barev. Skončila neslavně na popravišti v Paříži se slovy na rtech: „Otřete mi tu gilotinu, ať mi nezamaže límeček.“

Charizmatická Kleopatra

Egyptská královna Kleopatra okouzlila nejednoho muže. Vždyť k nohám ji padl i samotný Caesar! O její kráse se přesto vedou diskuze. Vědci přišli na to, že měla nízké čelo, špičatou bradu, úzké rty a orlí nos. Žádnou typickou krasavicí tedy nebyla, ale vládla neskutečným osobním kouzlem.

Kromě toho, že měla charizma, byla i velmi chytrá a o dobré nápady neměla nouzi. Třeba Caesarovo srdce získala tím, že se nechala přinést zarolovaná v koberci do jeho pokoje. On se do ní okamžitě zamiloval a prý stali ještě ten den milenci.

Právě milostný vztah s Caesarem pomohl Egyptské říši k dvacetileté samostatnosti. Egypt byl totiž stále napadán Římskou říší. Po smrti Caesara nemarnila čas a své spojenectví s Římem zpečetila vztahem s Markem Antoniem, římským politikem a vojevůdcem. Přesto skončila neslavně. Po prohrané bitvě a smrti jejího milence Marka Antonia spáchala sebevraždu. Než aby se nechala opět zotročit, přiložila si na hruď jedovatého brejlovce.

Zdroj: wikipedia.cz, ona.idnes.cz, novinky.cz, zena-in.cz
FOTO: wikipedia.org

Komentáře   

0 #4 kaja 2014-10-24 19:28
Ten clanek o Antoinnete je pekny. :roll: ;-)
Citovat
0 #3 lulinek 2013-02-14 17:20
nudaa :zzz :zzz :o
Citovat
0 #2 Jana Jiroušková 2013-01-29 22:43
:-)
Citovat
-1 #1 natinka 2013-01-22 21:46
nuuuuuuuuuuuuda ;-) :-| :zzz :zzz :zzz :zzz
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Největší krásky a ošklivky historie. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free